PL

Wycieczka nad 4 jeziora na Kaszubach Północnych

01.06.2023 - 31.10.2023

W pomorskiem czas płynie inaczej! Hotel Mistral Sport zaprasza Cię do aktywnego wypoczynku i poznania malowniczych terenów gminy Gniewino.

Długi weekend nad polskim morzem

Każdy weekend i nawet najkrótszy urlop - to moment na relaksujący wyjazd za miasto i odetchnięcie świeżym powietrzem bez smogu. Szansa na weekend we dwoje, relaks z rodziną nad morzem, aktywny wypoczynek z dziećmi i oczywiście z ukochanym psem. Na Kaszubach Północnych nie będziesz się nudzić! Pobyt w hotelu w Gniewinie może być dla Ciebie nie tylko czasem relaksu w SPA czy wyjazdów nad morze - ale również - czasem aktywności i odkrywania dzikiej przyrody pomorskiej regionu.

Wycieczka do krainy 4 jezior

Jeśli Kaszuby Północne - to oczywiście Gmina Gniewino, usytuowana w północnej części regionu pomorskiego, 60 km od Gdańska i w niedalekiej odległości od bałtyckich plaż. Perełką wśród tutejszych ciekawostek jest różnorodność i malowniczość krajobrazu, obfitującego właśnie w jeziora.

Oto 4 jeziora, które warto wpisać na listę na rodzinnych szlakach wędrówek:

1) Jezioro Żarnowieckie - tutaj na motorówkę i na ryby!

To największy naturalny akwen w tej części regionu. Jezioro rynnowe, położone w dolinie u stóp malowniczych wzgórz morenowych, mające połączenie z Bałtykiem poprzez rzekę Piaśnicę. Jezioro nie ma strefy ciszy - jest więc wymarzonym akwenem do rozwoju sportów wodnych i motorowodnych. Dodatkowo obfitość ryb (zwłaszcza okrytych sławą żarnowieckich, ogromnych szczupaków) - sprawia, iż jezioro od lat przyciąga amatorów wędkarstwa. Nad zachodnim brzegiem jeziora znajduje się kaszubska wieś Nadole, zapraszająca w sezonie letnim na przystań jachtową, oferującą wynajem łódek, kajaków, rowerków wodnych, oraz na kąpielisko z piaszczystą plażą. Tutaj wykupisz też latem pozwolenie wędkarskie na połów.

Ciekawostką dotyczącą historii akwenu jest fakt, iż jest on związany z rozwojem energetyki w regionie. w 1983 r. nad jego południowo-wschodnim brzegiem powstała największa w Polsce i jedna z największych w Europie elektrownia szczytowo-pompowa, natomiast na wschodnim wybrzeżu jeziora budowana była w latach 80tych, niedokończona - elektrownia jądrowa. W ostatnich latach w rejonie jeziora pojawiła się też farma fotowoltaiczna.

2) Jezioro Salińskie - tutaj na wędrówkę i relaks w strefie ciszy

Położone na południu Gminy Gniewino Jezioro Salińskie zachwyca ciekawą linią brzegową i krajobrazem przyrodniczym z naturalną wyspą położoną po środku akwenu. Turyści przybywający w okolice miejscowości Salino szczególnie cenią sobie spokój. Strefa ciszy, którą objęte jest jezioro, pozwala na obserwację lokalnej przyrody, zwłaszcza różnorodnych gatunków ptactwa. Wędrówka piesza z aparatem fotograficznym, plener malarski, spacer nordic walking lub wycieczka rowerowa po malowniczym wybrzeżu, to niezapomniana przygoda, pozwalająca na aktywny relaks w kontakcie z przyrodą. Odwiedzając tę okolicę oraz samo Salino - warto zajrzeć też do zabytkowego, XIX kościoła parafialnego, zbudowanego z kamienia polnego.

3) Jezioro Dąbrze - tutaj na szlaki nordic walking i rower

Kolejny przystanek na trasie jezior Gminy Gniewino, to Jezioro Dąbrze i miejscowość Dąbrówka. Wytyczone w jej okolicy, malownicze trasy nordic walking / rowerowe, zachęcają do wycieczek krętymi, ale dobrze oznakowanymi ścieżkami leśnymi - możliwość wspólnego odkrywania terenu, w połączeniu z aktywnością na świeżym powietrzu, to zapowiedź weekendowej przygody dla całej rodziny. Dodatkowym atutem okolicy jest położona na północnym wybrzeżu jeziora, leśna "Chata Baby Jagi" z wytyczonym miejscem na ognisko oraz z drewnianym pomostem molo nad wodami jeziora. Dąbrówkę chętnie odwiedzają też koniarze i miłośnicy jazdy konnej, którzy chętnie korzystają z usług tutejszej stajni "Grzywa".

4) Jezioro Czarne - tajemniczy zakątek na południu Gminy Gniewino

Jezioro Czarne nazwę swą czerpie z charakterystycznego koloru wód akwenu, która swej barwy nabiera spływając z okolicznych torfowisk. Jest to jezioro rynnowe, położone na południu Gminy Gniewino, wśród lasów Puszczy Wierzchucińskiej, z nieregularną linią brzegową, zachwycającą malowniczym zadrzewieniem dosłownie wyrastającym z toni. Jezioro to skusi szczególnie wielbicieli odkrywania bez wytyczonych szlaków, przez ostępy leśne - trudno dostępne, wymagające wędrówki przez las ok. 1 km od drogi Mierzynko-Witków. Wytrwali wędrowcy zostaną nagrodzeni możliwością podziwiania zachwycającego krajobrazu akwenu. Ciekawostką z okolic jeziora jest naturalny rezerwat unikalnego gatunku paproci "długosz królewski".