5 atrakcji, które warto wpisać na listę planując wypoczynek na Kaszubach Północnych

01.05.2023 - 31.10.2023

Szukasz oferty last minute na wypoczynek, ale jeszcze wahasz się, jaki kierunek obrać?

Kaszuby Północne i malownicze okolice Jeziora Żarnowieckiego, to propozycja wprost idealna! 

Pójdziesz na spacer z psem na świeżym powietrzu, potrenujesz fitness lub powędrujesz z kijkami nordic walking, pojedziesz rowerem na rajd po bezdrożach, wybierzesz się nad morze, wreszcie - zrelaksujesz się w SPA i Wellness.  Krótko mówiąc, z rodziną lub we dwoje naprawdę wypoczniesz w pomorskiem. Końcówka lata i początek jesieni zapowiada się niezwykle atrakcyjnie! Trzeba ten czas dobrze wykorzystać.

Oto 5 atrakcji, które warto odwiedzić na Kaszubach Północnych:

1) Kompleks Kaszubskie Oko z wieżą widokową w Gniewinie. 

Kompleks usytuowany jest na naturalnym wzgórzu o wysokości 100 m n.p.m  Projekt architektoniczny obiektu został zaplanowany na kształt oka, którego źrenicę stanowi kopiec z iglicą wieży widokowej. Tęczówką "oka" są klomby kwiatowe ułożone wokół kopca, a drewniane pergole tworzą kształt rzęs. Atrakcje Kompleksu:

  • wieża z platformą widokową na wysokości 44 m 
  • 18-dołkowe pole do mini golfa
  • place zabaw
  • mini park linowy
  • olbrzymie figury dinozaurów i stolemów kaszubskich
  • restauracja "Kaszubskie Oko"

2) Górny Zbiornik Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec w Gniewinie

Ten przemysłowy obiekt infrastruktury energetycznej świetnie widać z platformy widokowej wieży "Kaszubskie Oko". Od lat przyciąga on do Gniewina turystów i pasjonatów energetyki - przede wszystkim, ze względu na ogromną kubaturę - jest to sztuczny akwen o powierzchni 135 ha i pojemności 13,8 mln metrów sześciennych. Jedną z ciekawostek, jaka chętnie przywoływana jest w opisach zbiornika, jest fakt, iż na jego terenie zmieściłoby się nawet 100 boisk piłkarskich. Jest on częścią kompleksu energetycznego znajdującej się tu największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej. Rolę naturalnego "zbiornika dolnego" pełni w niej Jezioro Żarnowieckie. 

Z siłownią górny zbiornik ma połączenie za pośrednictwem potężnego rurociągu, składającego się z 4 rur, z których każda ma długość 1100 m, oraz średnicę zmieniającą się od 7100 mm do 5400 mm. Rozciągający się z góry widok na spływający po zboczach rurociąg oraz majestatyczny krajobraz ogromu wód samego górnego zbiornika robią niesamowite wrażenie na odwiedzających.

3) Jezioro Żarnowieckie

Znajdujące się na północy Kaszub Jezioro Żarnowieckie, to niezwykle ciekawy akwen - przede wszystkim, ze względu na swoją historię, związaną z budową kompleksu energetycznego. Nad jego południowo-zachodnim brzegiem znajduje się największa w Polsce elektrownia wodna, natomiast nad brzegami południowo-wschodnimi - w latach 70-80tych powstawała pierwsza w kraju, niedokończona ostatecznie - elektrownia jądrowa. Jednak powiązania akwenu z tematem energetyki nie kończą się na tych dwóch ciekawostkach - ostatnio nad kanałem łączącym jezioro z elektrownią wodną, usytuowana została rozległa farma fotowoltaiczna.

Jezioro Żarnowieckie pozbawione jest strefy ciszy, zatem wspaniale sprawdzi się w sportach wodnych i motorowodnych. Znane jest też z potencjału wędkarskiego - historie o łowionych tu szczupakach sporej wielkości od lat rozpalają wyobraźnię amatorów wędkowania, przyciągając ich na połowy zarówno z łódki, jak i z brzegu.

W sezonie letnim znajdująca się na zachodnim brzegu jeziora Przystań w miejscowości Nadole zaprasza na aktywny wypoczynek. Odwiedzających region gości szczególnie cieszy możliwość wypożyczenia łodzi wiosłowych, kajaków, desek SUP, rejsy szybkimi łodziami motorowymi typu RIB, a także kameralna, piaszczysta plaża z kąpieliskiem. 

4) Skansen Zagroda Gburska i Rybacka o/Muzeum Ziemi Puckiej w Nadolu

Odwiedzając Gminę Gniewino nie sposób nie odwiedzić miejsca, które w sposób bezpośredni opowiada o przeszłości. Skansen w Nadolu, usytuowany tuż nad Jeziorem Żarnowieckim, od ponad 30 już lat przypomina o historii oraz dawnych zwyczajach mieszkańców tych terenów, a także o naturalnej zabudowie kaszubskiej wsi Nadole. Ciekawostką historyczną jest fakt, że obiekt ten powstał w momencie, gdy równocześnie na przeciwległym brzegu jeziora budowała się pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. 

W skład zabudowań objętych wówczas ochroną konserwatorską weszła tradycyjna zagroda wiejska z XIX w. Od 1987 roku można tu zobaczyć dawne domostwo trzypokoleniowej rodziny, zabudowania gospodarcze oraz obiekty towarzyszące - stodołę, oborę, piwnicę, gołębnik, kierat, studnię, pasiekę, wędzarnię, piec chlebowy, a także ogród kwiatowy i warzywnik. Od niedawna na terenie skansenu została usytuowana odtworzona chata rybacka, remiza i scena.

5) Trasy nordic walking / rowerowe w okolicy Jeziora Dąbrze

Jezioro Dąbrze, to malowniczy akwen znajdujący się wśród kompleksów leśnych, w południowej części gminy, ok. 11,5 km od Gniewina. Mała miejscowość Dąbrówka usytuowana nad tym jeziorem, szczególnie kusi pięknem krajobrazu, czystym powietrzem i wyjątkową ciszą. Wybierając się tu, warto zaplanować wycieczkę na cały dzień, z rowerami lub kijkami nordic walking. Wokół jeziora i w jego okolicach przygotowanych zostało pięć tras nordic walking / rowerowych o różnym stopniu trudności i długości, co pozwala na dostosowanie wycieczek do swoich potrzeb. Orientację w terenie ułatwiają tu rozmieszczone przy szlakach tablice informacyjne oraz fakt, że wszystkie trasy zaplanowano w formie pętli. Aktywny relaks cała rodzina zakończy wypoczywając nad jeziorem.