rezerwuj online

Dobre Praktyki

Dbamy o środowisko naturalne
ECO GAME
Zastosowanie nawozów organicznych i organiczno-mineralnych w nawożeniu boisk sportowych.

Grupą docelową korzystającą z infrastruktury sportowej Hotelu Mistral Sport**** są kluby piłkarskie i zespoły sportowe. Zadbana i zdrowa murawa boisk wymaga wiedzy, dokładności i pracy. Uzyskanie idealnej nawierzchni to zadanie dla specjalisty. Stosowanie przez większość podobnych do nas usługodawców nawozów sztucznych - to poważna przyczyna degradacji lokalnego środowiska, m.in. zasolenia gleby, które stopniowo pogarsza stan trawy oraz niszczy pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Zastosowanie nawozów ECO pozwala naszym opiekunom boisk na poprawę warunków gleby z korzyścią dla środowiska i wszystkich użytkowników.

ECO GAME

Opis praktyki

Hotel podjął praktykę, która doprowadziła do nowoczesnego i ekologicznego nawożenia gleby boisk trawiastych. Dzięki przyjaznej dla środowiska zrównoważonej i rozsądnej strategii boiska piłkarskie odzyskały świeżość. Nawozy organiczne cechuje dłuższe działanie i poprawiają właściwości gleby. Praktyka ma za zadanie wzmocnić zasobności gleby w próchnicę, poprawić przepuszczalność i zdolność do magazynowania wody, jest magnesem na dżdżownice, które użyźniają glebę swoimi odchodami. Nawozy organiczne wykorzystywane do naszych boisk sportowych dostarczają do gleby także miliony pożytecznych mikroorganizmów, które rozkładają resztki roślinne. Gleba boisk ma odpowiednio zbilansowany skład i optymalny poziom pH, zdrową i zróżnicowaną populację organizmów glebowych, dobrą cyrkulację światła powietrza i wody. Opracowany całoroczny plan operacyjny ma na celu utrzymanie wysokiej kultury trawy i strukturalną odnowę zniszczonej bądź ubogiej gleby. Plan ten umożliwia tworzy murawę zdrową i wolną od chorób.

W jaki sposób mierzono efektywność danej praktyki

Polegała on na porównaniu jednego obszaru, podzielonego na dwie równe części, na których zastosowano odmienną technologię nawożenia murawy. W trakcie oraz po zakończeniu sezonu monitorowano różnice jakości murawy oraz profilu glebowego. Murawa gdzie zastosowano nawozy organiczne i organiczno- mineralne cechowała się znacznie lepszej jakością, trawa była gęsta o soczystej zieleni co oznacza, że gleba stała się żyzna i posiada dobre właściwości fizyczno-chemiczne i biologiczne czyli odpowiednie składniki pokarmowe, wodę i powietrze glebowe.

Jakie korzyści przyniosło dane rozwiązanie firmie i adresatom działań?

Korzyści dla środowiska: wzmocnienie zasobności gleby w próchnicę, poprawienie przepuszczalności i zdolności do magazynowania wody, zwiększenie ilości dżdżownic, które użyźniają glebę swoimi odchodami, dostarczenie do gleby pożytecznych mikroorganizmów, które rozkładają resztki roślinne.

Korzyści dla firmy: znacznie lepsza promocja hotelu o sportowym profilu, promocja ekologicznych nawozów, wzmocnienie oferty poprzez promowanie boisk sportowych na światowym poziomie, znaczne polepszenie nawierzchni trawiastej obiektu sportowego.

Planowane kierunki rozwoju praktyki

Nawozy naturalne będą stosowane w kolejnych latach na pozostałych boiskach. W roku 2019 nawozy zostały zastosowane na powierzchni 9.000,00 m kw., w kolejnym roku 2020 planuje się zastosowanie techniki naturalnego nawożenia na 18.000,00 m kw., natomiast w latach kolejnych dodatkowe 3.000,00 m kw. W ciągu kolejnych 3 lat metodą ekologiczną nawożenia objęty zostanie cały obszar trawiasty należący do Spółki. Planuje się dotarcie z informacją o naturalnym nawożeniu boisk do wszystkich kontrahentów i kluczowych grup.


Informacja prasowa Forum Odpowiedzialnego Biznesu 2020 - do pobrania w formacie *.pdf - kliknij tutaj.

Jesteśmy sygnatariuszem Karty Różnorodności

Już po raz piąty 24 maja 2018 roku w Warszawie odbywały się dyskusje i warsztaty poświęcone Programowi Karta Różnorodności, pilotowanemu przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W wydarzeniu uczestniczyła też delegacja z Gniewina: Wójt Zbigniew Walczak oraz Prezes Centrum Sportowo-Konferencyjnego Gniewino, Mariola Kwaśniewska.

Kliknij tu i poznaj treść Karty Różnorodności.

Ogólnopolski Dzień Różnorodności to inicjatywa realizowana przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach europejskiego programu Karta Różnorodności. Celem projektu, jak i dorocznego majowego wydarzenia, jest upowszechnianie i przybliżanie pracodawcom idei tworzenia wolnych od dyskryminacji miejsc pracy i wyrównywania szans na rynku pracy.

Do grona pracodawców wspierających tworzenie otwartych na różnorodność miejsc pracy przystąpiły: 3M w Polsce, Aasa Polska, Coca-Cola  HBC Polska,  Fundacja Integracja, Gmina Gniewino oraz Centrum Sportowo-Konferencyjne Gniewino Hotel Mistral Sport****, Muzeum  Historii Żydów Polskich POLIN i Polsko-Francuska Izba Gospodarcza. Obecnie, w gronie sygnatariuszy Karty Różnorodności znajduje się ponad 220 firm, organizacji i instytucji publicznych. Więcej - www.kartaroznorodnosci.pl

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij